Main Menu

PCA Team State and National Championships

2018-2019
Volleyball
Competitive Cheer

2017-2018
Football

2016-2017

Competitive Cheer
Men’s Basketball

2015-2016
Football
Competitive Cheer
Men’s Basketball
Baseball
Men's Golf
Women’s Golf

2014-2015
Competitive Cheer
Men’s Basketball
Men’s Golf

2013-2014

Men’s Basketball
Women’s Basketball

2012-2013
Men’s Basketball

Competitive Cheer

2011-2012
Men's Basketball

2010-2011
Football
Competitive Cheer

2009-2010
Football
Competitive Cheer
Men’s Soccer
Men’s Basketball

2006-2007
Competitive Cheer

2005-2006
Football
Volleyball

2004-2005
Volleyball
Women's Soccer

2003-2004

Volleyball
Competitive Cheer

2000-2001

Competitive Cheer


Individual Event State Championships

2018-19
Swimming - 200 Free Men's Swimming - Colton Smith
Track- 4x200M Boys Relay Virdel Edwards, Nick Grammer, Dennis Phillips, Tkai Wade

2017-2018
Women's Golf - Julia Gregg

2016-2017
Women's Golf - Julia Gregg

2015-2016
Swimming - 50 Free Men's Swimming - Ethan Webber
Track - 4x100M Women’s Relay - Camryn Brown, Bryanna Hernandez, Madison Dorsett, Jaevin Reed
Track - 200M & 400M Dash – Jaevin Reed

2014-2015
Track - 200M & 400M Dash – Jaevin Reed
Track - 4x100M Women’s Relay - Molly Coward, Maddie Dorsett, Bryanna Hernandez, Jaevin Reed
Men’s Golf – Sean Wilcox


2013-2014
Men’s Golf – Travis McInroe


2012-2013
Track - Shot Put – Mike Mitchell
Track - 200M & 400M Dash – Jaevin Reed


2010-2011
Track - Pole Vault – Marielle Brisbois


2009-2010
Track - 400M Dash – Anthony Morgan


2008-2009
Track - Discus – Carlee Finkelstein & Josh Lewis
Wrestling 215lb – KJ Hite


2007-2008 Swimming - 4x200M Free Relay Women’s Swim - Chandler Ferrell, Tiffani Hall, Kathryn Heasley, Lindsay Linnington

2006-2007
Track - 400M Dash – Kyle Dykhuizen
Swimming - 4x200M Free Relay Women’s Swim - Kristi Hall, Tiffani Hall, Kathryn Heasley, Ellie Mango

2005-2006
Track - 100M Dash – Mike Grayson
Track - 100M Hurdles & 300M Hurdles – Liz Laubenberg
Tennis - Doubles Women’s Tennis – Taylor Self & Kathryn Williams

2004-2005
Women’s Golf – Colleen True

2003-2004
Track - 4x200M Women’s Relay - Katie Allen, Liddy Bisanz, Hanna Haese, Allison Ramzy
Track - 4x400M Men’s Relay - Josh Hamit, David Heasley, Ross Riddle, Darren Wesson
Track - Shot Put & Discus – Clark Smith
Track - 1600M & 3200M Run – Taylor St. John

2001-2002
Track - Shot Put – Clark Smith


PCA 2018-19 Upper School Athletics Awards Ceremony was held on May 20, and two Seniors were honored with the prestigious Heart of a Lion Award! Congratulations
Bailey Byker
and Joshua Cunningham!

Bailey Byker

Loading from Vimeo...

Joshua Cunningham

Loading from Vimeo...